The ADUM1100URZ is a digital isolator based on Analog Devices’iCoupler technology. Combining high speed CMOS and monolithic air core transformer technology, this isolation component provides outstanding performance characteristics superior to alternatives such as optocoupler devices. The ADUM1100URZ operates at very low power, less than 0.9 mA of quiescent current (sum of both sides), and a dynamic current of less than 160 μA per Mbps of data rate. The applications of the ADUM1100URZ are Digital Fieldbus Isolation, Opto-Isolator Replacement, Computer-Peripheral Interface, Microprocessor System Interface, General Instrumentation and Data Acquisition Applications.
Parametrics
ADUM1100URZ absolute maximum ratings: (1)Storage Temperature:–55℃ to +150℃; (2)Ambient Operating Temperature:–40℃ to +125℃; (3)Supply Voltages:–0.5V to +6.5V; (4)Input Voltage:–0.5V to VDD1 + 0.5V; (5)Output Voltage:–0.5V to VDD2 + 0.5V; (6)Average Current, per Pin:–25mA to +25mA; (7)Input Current:–7mA to +7mA; (8)Output Current:–20mA to +20mA; (9)Common-Mode Transients:–100kV/μs to +100kV/μs.
Features
ADUM1100URZ features: (1)High Data Rate: DC to 100 Mbps (NRZ); (2)Compatible with 3.3 V and 5.0 V Operation/Level Translation; (3)125℃ Max Operating Temperature; (4)Low Power Operation: 5 V Operation: 1.0 mA Max @ 1 Mbps, 4.5 mA Max @ 25 Mbps, 16.8 mA Max @ 100 Mbps, 3.3 V Operation:0.4 mA Max @ 1 Mbps, 3.5 mA Max @ 25 Mbps, 7.1 mA Max @ 50 Mbps; (5)8-Lead SOIC Package (lead-free version available); (6)High Common-Mode Transient Immunity: >25 kV/μs; (7)Safety and Regulatory Information; (8)UL Recognized; (9)2500 V rms for 1 Minute per UL 1577; (10)CSA Component Acceptance Notice No. 5A; (11)VDE Certificate of Conformity; (12)DIN EN 60747-5-2 (VDE 0884 Part 2): 2003–01; (13)DIN EN 60950 (VDE 0805): 2001–12; EN 60950: 2000; (14)VIORM = 560 VPEAK.