Parametrics
MAX3100EEE+ absolute maximum ratings: (1)VCC to GND:+6V; (2)Input Voltage to GND:-0.3V to (VCC + 0.3V); (3)Output Voltage to GND:-0.3V to (VCC + 0.3V); (4)IRQ:-0.3V to 6V; (5)TX, RTS Output Current:100mA; (6)X2, DOUT, IRQ Short-Circuit Duration:Indefinite; (7)Continuous Power Dissipation:667mW; (8)Operating Temperature Ranges:-40℃ to +85℃; (9)Storage Temperature Range:-65℃ to +160℃; (10)Lead Temperature (soldering, 10sec):+300℃.
Features
MAX3100EEE+ features: (1)16-Pin QSOP Package (8-pin SO footprint):Smallest UART Available; (2)IrDA SIR Timing Compatible; (3)8-Word FIFO Minimizes Processor Overhead at High Data Rates; (4)Up to 230k Baud with a 3.6864MHz Crystal; (5)9-Bit Address-Recognition Interrupt; (6)Receive Activity Interrupt in Shutdown; (7)SPI/Microwire-Compatible μC Interface; (8)Lowest Power: 150μA Operating Current at 3.3V, 10μA in Shutdown with Receive Interrupt; (9)+2.7V to +5.5V Supply Voltage in Operating Mode; (10)Schmitt-Trigger Inputs for Opto-Couplers ; (11)TX and RTS Outputs Sink 25mA for Opto-Couplers.